Evran Haber Ajans? - Wordego

Hedefimiz Aspir Üretimini Arttırmak

21 Ağustos 2014 Perşembe 15:51
hedefimiz-aspir-uretimini-arttirmak

Hedefimiz Aspir Üretimini Arttırmak

 Vali Özdemir Çakacak, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Mucur’un Şatıroğlu Mahallesi'nde düzenlenen "Aspir Tarla Günü" etkinliğine katıldı.

Programda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, İlçe Ziraat Odası Başkanları, teknik personeller ile çok sayıda çiftçi yer aldı.

Vali Çakacak programda yaptığı konuşmasında, ilimiz genelinde 12 bin 300 dekar alanda aspir ekiminin yapıldığını belirterek amaçlarının aspir üretiminin daha da yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında tarım alanlarının verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Çakacak, " Ülkemiz, enerji konusunda maalesef dışarıya bağımlı durumda. Artan enerji ihtiyacına paralel olarak ülkemizin enerji ithalatı da her geçen gün artıyor. Bu bağımlılığın azaltılması için de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz şart. Enerji ve yağ açığının giderilmesi ise ancak tarımsal üretimin arttırılmasıyla mümkündür. Bu yolla hem enerji ihtiyacımızı karşılayabilir hem de cari açığımızı kapatabiliriz. Sadece nadasa bırakılan alanlara aspir ekilmesiyle 50 bin ton yağ, 150 bin ton aspir üretimi elde edebiliriz." diye konuştu.

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem ise geçen yıl 45 bin 500 ton olan aspir üretiminden bu yıl 76 bin ton civarında üretim beklediklerini söyleyerek "Önümüzdeki sene ise üretimin 150 bin tona çıkacağını ümit ediyoruz." dedi.

Aspirin hem gıda hem de enerji sektöründe kullanılan önemli bir bitki olduğunu vurgulayan Akınerdem konuşmasının devamında,

"Ülkemizin yağ açığının parasal değeri 4,5 milyar dolar. Enerji açığımızın karşılığı ise 60 milyar dolar. Her sene 5 milyon hektar alanımız yağışların azlığı ve yer altı kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle nadasa bırakılıyor. Bu alan tüm Macaristan'ın toprak alanından yüzde 25 daha fazla. Onun için su olmayan yerde mutlaka aspire yönelmemiz gerekiyor." dedi.

Program, Vali Çakacak'ın biçerdövere binerek aspir hasadını başlatmasıyla sona erdi.

Haber okunma sayısı: 6993

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ